Zasady projektowania ergonomicznej kuchni

0
267
Zasady projektowania ergonomicznej kuchni

Jakimi zasadami powinniśmy się sugerować, żeby mieć ergonomiczną kuchnię?

Open space czy kuchnia tradycyjna?

Jeżeli lubimy gotować w domu warto postawić na funkcjonalną przestrzeń w kuchni. Czy taka kuchnia musi być mała czy lepiej duża? Może inne elementy określają jej użyteczność, która wpływa na wygodę podczas pracy w kuchni? Jak wiadomo powstały żelazne zasady, których trzeba przestrzegać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Co jest najważniejsze? Najpierw powinno się rozważyć, czy wygodniejszą opcją będzie kuchnia otwarta, czy raczej kuchnia zamknięta.

Każda z kuchni, ma swoje minusy i plusy. To, jaki rodzaj kuchni zaprojektujemy uzależnione jest od naszych oczekiwań. Współcześnie rzadko wybieramy kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Chociaż, na rynku wtórnym najczęściej z takim projektem mamy do czynienia. Kuchnia niezależna koniecznie powinna być przestrzenna, bo w przeciwnym wypadku będzie klaustrofobiczna. Przeważnie nie zawsze da się zmienić metraż. W takim wypadku dobrą opcją będzie otwarcie kuchni na salon. Taki pomysł daje nam możliwość do integracji w czasie gotowania potraw. Urządzanie kuchni zamkniętej okazuje się lepsze dla gospodyń, które pasjonują się pieczeniem ciast, bo lubią się w ten sposób zrelaksować.

Jakie są najważniejsze plusy aneksu kuchennego?

Po pierwsze wizualnie powiększa wnętrz oraz wyróżnia ją lepsza funkcjonalność. Do wad należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia zamknięta z kolei cechuje się większą swobodą aranżacyjną pozostałych pokoi, a także zabezpiecza przed hałasem. Do wad zaliczamy warunek większej przestrzeni.

Więcej o zaletach aneksu kuchennego przeczytasz na stronie: https://cowkuchni.pl/

Jaki projekt zabudowy kuchennej zaplanować?

Następnym krokiem powinno być zaplanowanie rozkładu szafek kuchennych i sprzętów AGD. Powinniśmy kierować się tu zasadami ergonomii, które ułatwią stworzyć wnętrze wygodne i funkcjonalne. Perspektywa ustawienia szafek jest uzależniona od metrażu i kształtu wnętrza. Istotne są również okna i drzwi. Decydując się na układ szafek kuchennych, warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tej zasady zaprocentuje owocną i ekspresową pracą.

Układ na planie litery U czy może projekt jednorzędowy?

Dostępnych jest wiele rozwiązań architektonicznych, które wybieramy do naszego domu przyjmując pewne ograniczenia. Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, lepiej jest zdecydować się na tę drugą opcję, czyli aneks kuchenny. Niestety taki projekt nie należy do wybitnie komfortowych. Znacznie korzystniejsze rozwiązanie przedstawia układ jednorzędowy z wyspą barową, na której można zainstalować zlewozmywak i kuchenkę, co znacznie poprawi ergonomię.

Jeśli zdecydujemy się na urządzanie kuchni w układzie alei, osiągniemy lepszą użyteczność. Gwarantuje on świetną ergonomię i dobrze się odnajduje również w kuchniach małych. Bardzo prosto daje się tu zastosować trójkąt roboczy. W przypadku, gdy zależy nam na dużej przestrzeni kuchennej, najlepiej urządzić ją na planie litery L, G lub U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here