Kiedy lepszym wyborem dla psa jest karma mokra niż sucha?

0
135
Kiedy lepszym wyborem dla psa jest karma mokra niż sucha?

Codzienna dieta zdecydowanej większości psów domowych bazuje na karmie suchej, która ma dużą gęstość kaloryczną, dzięki czemu szybko syci i dostarcza zwierzęciu odpowiednią dawkę energii. Takie karmy stosuje się również ze względów ekonomicznych. Po prostu suche granulki są tańsze niż dobrej jakości mokra karma dla psa, zwykle sprzedawana w małych saszetkach lub puszkach. Poza tym są sytuacje, w których podanie zwierzęciu tego drugiego typu karmy jest korzystniejsze.

Dieta szczeniaków

Małe psy, podobnie jak dzieci, nie mają zębów stałych, lecz mleczne. W związku z tym szczeniak może mieć trudność z pogryzieniem dość twardych granulek. Dlatego mokre karmy dla psów powinny być pierwszym wyborem, jeśli szukamy odpowiedniego pożywienia dla szczeniaka, który przeszedł na pokarm stały. Oczywiście powinny być to karmy specjalne, dla szczeniąt, o odpowiednio zbilansowanym składzie i kaloryczności. Mokra karma dla psa w wieku szczenięcym składa się z niewielkich, miękkich kąsków, z którymi poradzi sobie nawet mały piesek. Dzięki temu zjedzony pokarm jest lepiej trawiony przez szczeniaka i nie rani jego delikatnych dziąseł.

Dieta dla psów seniorów

Stosowanie mokrych karm dla psów jest polecane nie tylko w przypadku szczeniąt, ale i psich seniorów. Gdy zwierzę jest już wiekowe, nie ma części zębów lub cierpi na schorzenia dziąseł, podawanie twardych granulek może sprawiać mu ból, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niedożywienia. Oczywiście psi senior wciąż może jeść suche granulki, ale wcześniej warto namoczyć je w wodzie lub mięsnym wywarze. Alternatywą dla suchych granulek jest mokra karma dla psa w starszym wieku, o obniżonej gęstości kalorycznej, z mniejszą ilością tłuszczu, co jest dostosowane do mniejszej aktywności zwierzęcia w podeszłym wieku. Taki pokarm w określonej objętości ma mniej kalorii niż karma sucha, dzięki czemu pies jest najedzony, ale nie tyje.

Dieta dla psów otyłych

Wielu weterynarzy przejście na mokrą karmę dla psów zaleca w przypadku stwierdzenia u zwierzęcia nadwagi lub problematycznej otyłości. Karmy mokre zawierają w sobie dużo wody, przez co w porównaniu z taką samą objętością karmy suchej, są znacznie mniej kaloryczne. Zastąpienie porcji suchych granulek odpowiednią porcją karmy mokrej powinno pomóc w odchudzaniu zwierzęcia, a przynajmniej powstrzymać proces nabierania przez psa dodatkowej masy. Poza tym zawarta w mokrej karmie woda pomaga nawodnić zwierzę, co jest korzystne dla jego zdrowia, chroniąc m.in. przed chorobami nerek i dolegliwościami ze strony układu moczowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here